Nákup ojazdených vozidiel v minulosti a teraz - 1. časť

 

 

Ľudia mladší než 30rokov si ani neuvedomujú, ako veľa vecí sa zmenilo v súvislosti s nakupovaním ojazdených vozidiel. Pre mileniálov a mladších sme spísali porovnanie terajšieho nákupu vozidiel s minulosťou, aby tak mohli oceniť o koľko je v dnešnej dobe jednoduchšia kúpa vozidla.

Prieskum dostupných ojazdených áut v okolí

Keď jazdíte vo svojom starom aute, ktoré vás nejedenkrát podržalo, ale predsa už vydáva zvláštne zvuky a strácate k nemu dôveru, možno začnete premýšľať, že prišiel čas sa popozerať po novšom spoľahlivejšom aute. Vaše staré auto vás určite nejedenkrát podržalo, ak však už začína vydávať zvláštne zvuky a vy začnete premýšlať po novšom spoľahlivejšom, vaším prvým krokom by malo byť získanie viac informácii o autách v okolí. Pozrime si prehľad dnešných a vtedy dostupných informácií o autách, ktoré si môžete zakúpiť.

Predtým: Ako prvé, by ste si mali vziať svoj telefónny zoznam, prejsť na žlté stránky a nájsť stĺpec so zoznamom predajcov áut. Vezmete si kúsok papiera a napíšete si zoznam tých, ktorí vás zaujali. Môžete zavolať na pevnú linku predajcu a spraviť prieskum práve dostupných ojazdených áut alebo rovno nasadnúť do auta a obehnúť všetky bazáre zo zoznamu, aby ste zistili čo ponúkajú. To môže kľudne zabrať aj niekoľko dní, zdá sa vám to zložité?

Dnes: Stačí si vziať mobil, tablet či počítač, pripojiť sa na internet a už sa ľahko surfujete množstvom ojazdených áut vo vašom okolí alebo kdekoľvek inde. Jednoducho zistíte ich dostupnosť z pohodlia gauča aj počas čítania tohto článku, vám stačí kliknúť sem a viete si prezrieť aktuálnu ponuku áut. Prehliadanie môže byť ešte jednoduchšie za pomoci filtrov, ktoré si viete v hornej časti jednoducho zvoliť a vytriediť tak autá napr. podľa značky, modelu, ceny, či druhu prevodovky. Ak ste si ale týmto procesom pred internetom neprešli, ťažšie oceníte toto množstvo jednoducho získaných informácií.

 

 

 

Dobrý pocit pri obstarávaní zánovného vozidla

 

Každý, kto kupuje ojazdené auto si predovšetkým praje aby bolo v dobrom technickom stave, musí byť kvalitné, udržiavané a nesmela sa mu stať žiadna prírodná katastrofa. Pozrime sa na rozdiely vtedajších a súčasných skúseností s nadobudnutím ojazdeného auta.

 • Predtým: ste museli osobne navštíviť jednotlivé predajné miesta, prechádzať sa pomedzi všetky tie autá, zvažovať v hlave ich technický stav a možno sa pri vás nachádzal aj samotný predajca, ktorý vám vravel aké úžasné to auto je ( samozrejme, všetky ponúkané autá boli úžasné), ale bolo to hlavne na vás, aby ste sa rozhodli ktoré je to najlepšie. Mohli ste sa pozrieť pod kapotu, skontrolovať karosériu alebo si kopnúť do gúm či auto niečo ustojí. Vypýtať si ho na skúšobnú jazdu, ale pokiaľ ste už od začiatku neboli expertom na automobily, len ťažko ste mohli spoznať ozajstnú hodnotu auta.
 • Dnes: Vám väčšina predajcov áut  poskytne úplnú históriu áut zadarmo a ak nie, môžete im s kľudom dať červenú. História vozidla vám napovie, či bolo vozidlo niekedy účastníkom dopravnej nehody, koľko malo majiteľov alebo dokonca slušné záznamy o vykonaných službách a údržbách vozidla. Najmenšia pravdepodobnosť dôveryhodnosti je asi u súkromných predajcov, tu odporúčame auto skontrolovať u kvalitného automechanika.

 

 • U nás nájdete niektoré vozidlá označené 5* garanciou, ktorá sľubuje že:
 • vozidlo je zakúpené na Slovensku,
 • vozidlo malo iba jedného majiteľa,
 • vozidlo má garantované odjazdené kilometre doložené servisnou knižkou,
 • vozidlo malo pravidelné servisné prehliadky, ktoré boli vykonávané výhradne v značkových servisoch (garantované servisnou knižkou),
 • ku každému vozidlu s 5* garanciou poskytujeme bezplatnú 12 mesačnú garanciu mobility v spolupráci s Europ Assistance. 

 

Oplatí sa šetriť jazdou v nižších otáčkach?

Pozrime sa na to z pohľadu motora.

 

Jazda v nízkych otáčkach

 

Jazda v nízkych otáčkach sa kvôli spotrebe môže z prvého pohľadu finančne oplácať, no v skutočnosti ale môže priniesť radu technických problémov ako sú:

Nadmerná záťaž kľukového hriadeľa, problémy s DPF filtrom ale aj ďalšie namáhania prevažne rotačných častí pohonného systému.

Napraví to dynamický tzv. „taliansky“ spôsob jazdy?

 

Faktom je, že sa veľa vodičov snaží jazdiť na spotrebu, a posunúť tak dobu tankovania.

Vedome tak tlačia otáčky na nízke úrovne. Dokonca aj nové automobily odporúčajú zobrazením na prístrojovej doske preradzovať rýchlosť na vyšší stupeň pri nižších otáčkach. 

Tým zapríčiňujú tvorbu uhlíkových usadenín, ktoré vznikajú spaľovaním a následné čistenie je finančne pomere náročné.

 

Tejto téme sa venoval napr. Jason Fenske z Engineering Explained, ktorý okrem iného opisuje vznik CO2 nečistôt v spaľovacích motoroch. Pričom ideálna teplota pre vznik škodlivín je 200 stupňov.

 

Jazda vo vysokých otáčkach

 

O potrebe občasného vytočenia motora na vyfúknutie nečistôt z motora by vám vedel povedať snáď každý automechanik.

O to viac pri motoroch s priamym vstrekovaním paliva, ktoré sú dnes veľmi rozšírené.

Ďalšou radou na predídenie hromadeniu CO2 usadenín v spaľovacích motoroch je výbeh na diaľnicu pri vyšších otáčkach. Či je to pravda?

 

Teória hovorí áno a potvrdzujú to aj štúdie od inštitúcie SAE International, avšak krátka jazda nato stačiť nebude. Podľa štúdií sa uhlíkové usadeniny prestávajú tvoriť pri 325 °C a Fenske tvrdí, že za bežnej jazdy teplota steny vnútorných valcov dosahuje teplotu okolo 280 až 300°C

 

Prakticky to znamená, že pri vyššej záťaži, vyšších otáčkach viete valce zahriať ešte viac a tak začať uvoľňovať nahromadený karbón v motoroch. Nie pri každom je to však samozrejme rovnaké, vždy závisí od typu motora a spôsoby doterajšieho jazdenia.

 

Jazda za studena

 

Opakom je zaťažovanie studeného motora ihneď po naštartovaní. Zohriatie motora iba na voľnobehu môže zabrať dosť veľa času, preto je účinnejšie po 1-2 minútach pomaly vyraziť a približne 5-10km jazdiť radšej na nižších prevodových stupňoch s primeranými otáčkami.

Prevádzkové kvapaliny tak dostanú šancu sa zahriať na dostatočnú úroveň aby nespôsobili

ujmu vozidlu napríklad pri nedostatočnom mazaní komponentov vplyvom teploty.

 

 

 

Aby sme si to zhrnuli, jazda iba v nízkych otáčka može časom skracovať životnosť motorov.

Preto je lepšie autom nejazdiť len na spotrebu, ale viac sa riadiť intuíciou. Šofér cíti najlepšie, aké otáčky si motor v danej chvíli žiada a podľa toho treba reagovať. Občas môžete autu dať trochu do tela alebo okoreniť bežnú jazdu s pravidelným striedaním vyšších a nižších otáčok. Možno sa síce mierne zvýši spotreba, ale z dlhodobého hľadiska sa vám každé auto poďakuje. V zime treba byť opatrný a nechať motor rozohriať, kým prejdete do vyšších otáčok. Bude to lepšie aj s ohľadom na životné prostredie.

 

 

 

 

Čo si treba overiť pred kúpou ojazdeného auta a ako spoznať naozaj kvalitný autobazár?

24. november 2020

Autobazár alebo kúpa od neznámej osoby

Pri súkromnej osobe sa musíte spoľahnúť na prvý dojem z predajcu a dôkladnú obhliadku. Správny odhad prezentovaného auta je veľmi dôležitý.

 

Kvalitné autobazáre majú svoje zázemie a zakladajú si na svojom mene a tradícii. Práve preto ponúkajú garanciu kvalitných služieb, overené a bezpečné vozidlá a do istej miery aj istotu, že na aute nenájdete žiadne skryté závady. Pri výbere správneho autobazáru sa môžete riadiť ich povesťou a dobrými recenziami zákazníkov.

 

Nekupujte dovezené auto, o ktorom máte málo informácií

Kvalitný autobazár vám zaručí garanciu pôvodu vozidla,  overenie pôvodu je ťažké aj s profesionálmi, pre súkromnú osobu častokrát nemožné.

Bežným javom je napríklad falošná pečiatka neexistujúceho autoservisu v servisnej knižke.

 

Ďalej vám zaručí stav vozidla a overené kilometre, ktorých stočenie je bežná vec.

Výhodou je aj možnosť reklamácie priamo v autobazáre, čo pri dovezených autách komplikuje hlavne diaľka predávajúceho.

 

Vyhľadajte si vozidlo podľa VIN čísla

Z VIN čísla si viete overiť rok výroby, počet najazdených kilometrov, technické a emisné kontroly, či stupeň výbavy.

 

 

Čo by mala obsahovať kúpna zmluva

V kúpnej zmluve by mali byť spomenuté  všetky záruky a garancie, ktoré vám predávajúci ponúka. Zvýšte svoju pozornosť pri čítaní zmluvy a dbajte na detaily o stave kupovaného vozidla. Tiež by mala obsahovať možnosť reklamácie, prehlásenie o vozidle, či nepochádza z trestnej činnosti, nie je odcudzené alebo zaťažené právom tretej strany.

 

Kontrola vizuálnych chýb predávaného auta:

 Vonkajšok:

 • Dobre si prezrite, či auto nemá poškodenia, ktoré nezodpovedajú veku alebo počtu nabehaných kilometrov.
 • Skontrolujte, či je odtieň laku na každom diele rovnaký. Ak je iný, môže to naznačovať, že vozidlo bolo havarované.
 •  Prezrite si, či auto nemá viditeľnú koróziu, praskliny na svetlách alebo na čelnom skle.

Ak na oknách chýbajú originálne nálepky z výroby, mohlo by to naznačovať výmenu skiel.

 

Podvozok:

 • Nepravidelné opotrebovanie pneumatík by mohlo naznačiť zlú geometriu.
 • Skontrolujte kvapkajúci olej, prípadne škvrny pod odparkovaným autom.
 • Nepravidelné zvary, alebo inak uchytené časti podvozku.

 

 

Interiér:

 •  Vlhkosť a zápach vo vozidle
 •  Zošúchaný volant alebo radiaca páka
 •  Opotrebované čalúnenie na sedadlách
 • Kontrola pásov a airbagov

 

 

 

Skúšobná jazda

Ako prvé si všimnite, či sa pri naštartovaní vozidla rozsvietili všetky kontrolky a či zvuk motora na voľnobehu nevykazuje neobvyklé zvuky alebo pískanie. To by neveštilo nič dobré. Pred jazdou si môžete nastaviť rádio na skúšku reproduktorov. Započúvajte sa do hudby pri manipulácii s Volume a hľadajte chrapčanie, ktoré by mohlo naznačovať slabé elektrické spojenia. Na jazdu si vyberte trasu v meste. Všímajte si, či zodpovedá vášmu štýlu a spôsobu riadenia. Pri preraďovaní skúste všetky stupne rýchlosti, mali by bez problémov preraďovať. Nebojte sa vytočiť motor aj na vyššie otáčky. Nezabudnite ani na brzdy, mali by brzdiť plynulo, rovnomerne a bez vedľajších zvukov, ako napríklad pískania. Nie je na škodu postláčať všetky tlačidlá v aute ako otváranie a zatváranie okien. Odomykanie a zamykanie dverí a kufra. Nastavte si klimatizáciu  poprípade kúrenie. Na záver vypnite motor a všimnite si, či zhasli všetky kontrolky.

 

 

Naša značka Autogigant má záujem ponúkať vysoko kvalitné služby pre zákazníkov zaujímajúcich sa o jazdené vozidlá s garanciou istoty technického stavu a pôvodu vozidiel. Profesionalita zamestnancov, ich orientácia k vysokej miere zodpovednosti, flexibilita, moderná komunikačná a informačná technika vytvárajú priestor pre poskytovanie ideálnych predajných riešení. 

Lokalita kde pôsobíme, umožňuje kupujúcim nás veľmi ľahko nájsť a získať vo veľmi krátkom čase vizuálny a odborný výklad k vozidlu, o ktoré majú záujem.

 

Od 1. marca 2012 uvádzame ako jediný na Slovensku v našom autobazáre novú obchodnú značku ***** Garancia.

 

Spĺňať všetky parametre 5* Garancie znamená ponúkať kupujúcim istoty za prijateľné ceny. Ponúkame nákup vozidiel od 5-30 000 km v stave, ako keby ste si zakúpili nové vozidlo v akejkoľvek predajni nových vozidiel. Vozidlá, ktoré ponúkame sú jedinečné a našim cieľom je dôkladne preverenie akéhokoľvek stavu ponúkaných vozidiel pred tým, ako ich zaradíme do predaja. Náš vzťah so zákazníkom je založený na dôvere a opätovnom nákupe našich áut.

 

 

 

 

 
AudiBMWFIATFordHUNDAIMERCEDES
OPELPEUGEOTPorscheRenaultŠkodaVOLVOVW

Táto webová stránka používa cookies

Pre personalizáciu obsahu a reklám, pre poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti využíváme súbory cookie. Informácie o tom, ako náš web používáte, zdieľame so svojími partnermi pre sociálne média, inzercie a analýzy. Partneri tieto údaje môžo skombinovat s ďalšími informáciami, ktoré ste im poskytli alebo ktoré získali v dôsledku toho, že používáte ich služby. V prípade Vášho súhlasu prosím pokračujte pri prehliadaní webovej stránky a stačte OK.
Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.(Viac informácií)

OK

Súbory cookie sú malé textové súbory, ktoré môžu webové stránky používať na zefektívnenie používateľskej skúsenosti.
Zákon uvádza, že na Vašom zariadení môžeme ukladať súbory cookie, ak sú pre prevádzku týchto stránok nevyhnutné. Pre všetky ostatné typy súborov cookie potrebujeme vaše povolenie.
Táto stránka používa rôzne typy súborov cookie. Niektoré súbory cookie sú umiestnené službami tretích strán, ktoré sa zobrazujú na našich stránkach.
{* Svoj súhlas môžete kedykoľvek zmeniť alebo odstrániť z Vyhlásenia cookie na našej webovej stránke.
*} Získajte viac informácií o tom, kto sme, ako nás môžete kontaktovať a ako spracovávame osobné údaje v našich Pravidlách ochrany osobných údajov. Váš súhlas sa vzťahuje na nasledujúce domény: autogigant.sk www.autogigant.sk