+421 903 456 321    
Ivanská cesta 1920/2
821 04 Bratislava

26.08.2023

Slováci uprednostňujú ojazdené autá zo zahraničia. Prílišná dôvera však môže viesť k podvodom.

Z celkového počtu áut na slovenských cestách, ktoré prešli kontrolou carVertical, malo stočené kilometre až 9,7 %. Hoci situácia v krajine nie je taká zlá ako v niektorých východoeurópskych krajinách, napríklad v Lotyšsku, kde podiel vozidiel s fľaškovými kilometrami presahuje 20 %, riziko podvodu je stále vysoké.

Podľa nedávneho prieskumu v 14 európskych krajinách spoločnosti carVertical na spracovanie údajov o autách mali dovezené autá na Slovensku dvojnásobne vyšší počet najazdených kilometrov ako autá kúpené na miestnom trhu. Medzi všetkými dovezenými autami je podiel so stočenými kilometrami až 12,3 %, čo je viac ako podiel áut so stočenými kilometrami predaných na domácom trhu (5,7 %).

Dovážané autá, najmä tie z krajín ako Nemecko, sa často považuje za spoľahlivejšie, takže môžu prestať dôverovať predajom jazdených áut.

Kontrolovať kvalitu ojazdených vozidiel na medzinárodnej úrovni je veľmi obtiažne, pretože jednotlivé krajiny majú odlišné právne predpisy sa podvodov so stočenými kilometrami. Keďže krajiny si navzájom nevymieňajú informácie o vozidlách, auto, ktoré opúšťa krajinu, začína s čistým štítom, vtedy sa môže zmeniť počet najazdených kilometrov, čo zvyšuje riziko kúpy auta so stočenými kilometrami dvakrát viac ako kúpené vozidlá z miestneho trhu.

Na Slovensku bolo každému desiatemu ojazdenému autu zmenený počet najazdených kilometrov, aby kupujúcich oklamali, aby zaplatili viac. Vozidlá dovezené na Slovensko majú dvojnásobnú pravdepodobnosť stočených kilomtrov ako vozidlá zakúpené na mieste. Spomedzi všetkých dovezených áut až 12,3 % málo stočených kilometrov..

Hoci situácia na Slovensku nie je taká zlá ako v krajinách ako Lotyšsko (vyše 20 % vozidiel v Lotyšsku má dodatočne stočené kilometre), stále ide o vysoké číslo. Zmena počtu najazdených kilometrov môže spôsobiť neočakávané problémy s údržbou a možnými bezpečnostnými rizikami. Okrem toho môžu vozidlá s falošnými počítadlami kilometrov stáť až o 25 % viac ako tie legitímne.

V autobazári AutoGigant nájdete vozidlá kúpené a servisované len v Slovenskej republike, po prvom majiteľovi a so 100% garanciou najazdených kilometrov.  

Ponuka vozidiel AutoGigant