+421 903 456 321    
Ivanská cesta 1920/2
821 04 Bratislava

30.11.2023

Východná Európa je epicentrom podvodov s jazdenými vozidlami. Kde sú najväčšie riziká?

1568973352-1558878568.2019.skutocne.kilometre.ts.jpg

V súčasnej dobe premrštených a rastúcich cien nových áut môžu byť ojazdené autá pre mnohých motoristov jedinou možnosťou. Ak sa chystáte oživiť alebo vymeniť svoju „flotilu“, dobre si premyslite, kde budete modely hľadať a kupovať. Výskum a údaje z carVertical ukazujú, že niektoré regióny v Európe sú rajom pre podvodníkov.

Európsky trh s ojazdenými autami je oveľa menej transparentný, ako by sa na prvý pohľad mohol zdať. Mnohé vozidlá majú veľa skrytých kilometrov a skrytých poškodení, o ktorých predajcovia nehovoria potenciál kupcom, alebo sa snažia utajiť napríklad pomerne rozšíreným stáčaním kilometrov.

Hoci sa situácia v jednotlivých krajinách líši, podvodníci sú zodpovední za to, že dochádzajú z Európy do opustených miliónov eur práve na úkor podvodníkov. Nový výskum od carVertical, ktorý poskytuje údaje z automobilového priemyslu, odhaľuje, ktoré krajiny sú najrizikovejšie pri kúpe ojazdeného auta.

Prieskum s názvom Index transparentnosti trhu hodnotí krajiny na základe množstva ukazovateľov a hodnôt, ktoré sú najtransparentnejšie. Podľa všetkého je Slovensko niekde v strede, trend je podobný ako v iných stredoeurópskych krajinách.

Štúdia analyzovala skutočnú správu o histórii vozidiel generovaných používateľmi v období od 20. októbra 22 do septembra 2023. Výsledky vychádzajú z: percenta vozidiel so stočenými kilometrami, aktuálneho stavu vozidiel tachometra v kilometroch, percenta so záznamom o škode, priemernej hodnoty škody, percenta dovezených ojazdených áut a celého veku preverených vozidiel.

Očakávaný vplyv na transparentnosť trhu sa môže líšiť, odborníci na údaje spoločnosti priradili keďže tieto hodnoty. Napríklad podiel vozidiel so stočenými kilometrami mal v rovnakej hodnote ako priemerný vek kontrolovaných vozidiel v danej krajine.

V autobazári AutoGigant nájdete vozidlá kúpené a servisované len v Slovenskej republike, po prvom majiteľovi a so 100% garanciou najazdených kilometrov.  

Ponuka vozidiel AutoGigant