+421 903 456 321    
Ivanská cesta 1920/2
821 04 Bratislava

29.06.2023

Zásada staršie je lacnejšie sa končí

f7276db72aa6d1d0b48aab12d29ad98c2cc4078e_car-lot.jpg

Trh ojazdených áut sa po turbulentnom období pandémie vracia do normálu. Od začiatku tohto roka prílev zámorských vozidiel naďalej rástol a zmenil sa až v apríli. Dôvodom nie sú zmeny na trhu, ale chaotické rozhodovanie našich zákonodarcov. Pochybne plánovali zmenu registračného poplatku v apríli, no na poslednú chvíľu ho posunuli na júl.

Počas epidémie bola značne ovplyvnená výrobná kapacita automobilov a trh s autami bol pod obrovskými tlakom. K dispozícii je stále menej vozidiel.

Kto plánoval obmenu vozového parku, musel čakať, kto chcel nové auto, musel si kvôli nedostatku kúpiť ojazdené auto. ak sú nie bývalé paradoxy, kedy si napríklad môžete kúpiť Golf alebo Octaviu, jazdiť na nich niekoľko mesiacov a potom ich tak získať za stovky či dokonca tisíce eur.

Teraz sa zdá, že trh má za sebou najhoršie. Stačí sa pozrieť na neustále rastúcu ponuku. Minulý rok bol priemerný počet predaných áut v krajine asi 50 000, ale tento marec sa zvýšil o 10 000. Objem sa z mesiaca na mesiac zvýšil a trend zlepšovania potvrdil aj marec, keď za jediný mesiac bolo dovezených viac ako 6 700 áut, čo predstavuje medziročný nárast o 40 %.

Apríl však nečakaný spád. Dovoz opäť klesol takmer o tretinu. Tu však nehľadáme dôvody v pohyboch trhu, ale v zmätku, ktorý vytvárajú naši zákonodarcovia. Dovozcovia sa môžu obávať zmien v registračných poplatkoch a postupoch pri dovoze ojazdených áut, ku ktorým malo dôjsť v apríli, čo viedie k prudkému nárastu dovozných nákladov a oneskorení.

Zmena registračných poplatkov sa však presunula až na júl tohto roku, pričom výpočet registračných poplatkov vychádza z EURO noriem vozidiel a kilowatov. Podrobnejšie sme Vám zmeny v registračných poplatkoch priniesli v predošlom blogu.  

V autobazári AutoGigant nájdete vozidlá kúpené a servisované len v Slovenskej republike, po prvom majiteľovi a so 100% garanciou kvality. 

Ponuka vozidiel AutoGigant